Mózg daje niezwykłe możliwości, dlatego warto dbać o to niewielkie, ale niezwykle ważne centrum dowodzenia. Przyjemne i regularnie wykonywane ćwiczenia zdecydowanie usprawnią pracę mózgu. Odpowiednia stymulacja umysłu polega na dostarczaniu mu różnorodnych bodźców – jednym ze skutecznych treningów jest gra w szachy.
Mózg odpowiada za wszechstronne możliwości
Mózg ważny jedynie 1,5 kg i zbudowany jest z komórek nerwowych tzw. (neuronów), które tworzą niekończące się sieci połączeń. Dojrzewa już w życiu płodowym, dynamicznie rozwija się w wieku nastoletnim, a zaczyna starzeć znacznie wcześniej, niż sądzimy. Pozwala na wszechstronne możliwości, wpływa m.in. na zdolność koncentracji, uczenia się, kojarzenia, zapamiętywania czy kreatywność, ale trzeba o niego systematycznie dbać.
Warto dostarczać mu różnorodnych bodźców – ważna jest aktywność fizyczna i odpowiednia dieta, ale także aerobik umysłowy. Polega on na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń – służą do tego nowoczesne aplikacje mobilne, ale też tradycyjne krzyżówki, łamigłówki, puzzle czy gry planszowe, a także szachy.
Szachy pobudzają i rozwijają mózg
Rozwój intelektualny i rozrywka mogą iść w parze – wystarczy wybrać dla dziecka odpowiednie gry planszowe, pobrać na jego telefon właściwe aplikacje, a także uczyć go gry w szachy. Dziś ten niezwykły sport jest dostępny dla każdego – to dobra inwestycja w siebie i w rozwój intelektualny pociechy.
Wpływ szachów na rozwój umysłu jest nieoceniony. Gra uczy logicznego myślenia, spokoju ducha, umiejętności przewidywania i planowania, kształtuje zdolność koncentracji i analitycznego myślenia, zwiększa IQ i poprawia zdolności geometryczne, a w późniejszym wieku opóźnia proces demencji i ryzyko wystąpienia nagłego zaniku pamięci.
Na pewno znasz określenie „umysł szachisty”? Szachiści podczas rozgrywki używają obu półkul – przewidywanie różnych wariantów wymusza u nich ponadprzeciętną aktywność mózgu. Prawa półkula odpowiada za aspekty wizualne i wyobraźnię, a lewa za analizę sytuacji i podejmowanie trafnych decyzji.
Szachowe pojedynki uczą perspektywicznego myślenia, co przyda się w dorosłym życiu prywatnym i zawodowym. Co też ważne, szachy staną się dla dziecka pasją, hobby i sportem, a właśnie w taki sposób mózg rozwija się najszybciej i najbardziej efektywnie.